Mierzenie temperatury u dzieci

Mierzenie temperatury u dzieci

Najczęściej występującą reakcją na rozwijające się infekcje jest podwyższona temperatura ciała, która przekracza 38 stopni Celsjusza. Rodzice nie zawsze wiedzą, jak prawidłowo dokonać pomiaru, jednak nie ma potrzeby zamartwiania się, gdyż takie problemy pojawiają się również u specjalistów w dziedzinie pediatrii. Ogólnie rzecz biorąc temperaturę można zmierzyć w czterech miejscach: w ustach, pod pachą, w odbycie lub w uchu. Warto przy tym wiedzieć, że w każdym z tych miejsc ma różnorodne normy wartości.

Mierzenie temperatury u dzieci

Czym mierzyć temperaturę?

Termometry występują w różnych postaciach, przy czym nie wykazują szczególnych różnic, co do dokładności mierzenia temperatury u dzieci. Wyróżnia się klasyczne szklane termometry, elektroniczne i bębenkowe w podczerwieni, stosuje się również plastry ciekłokrystaliczne, jednak nie gwarantują one wiarygodnego wyniku. Dlatego warto skupić się na trzech pierwszych rodzajach. Najbardziej prostym i znanym od lat urządzeniem do mierzenia temperatury jest oczywiście szklany termometr, te współczesne są wypełnione zazwyczaj alkoholem galenowym. Jest to oczywiście substancja całkowicie bezpieczna dla maluszka oraz środowiska naturalnego, a dodatkowo charakteryzuje się dokładnymi wartościami pomiaru. Najbardziej popularne są jednak termometry elektroniczne, dostępne między innymi w sklepie Sanity.pl. Główną zaletą tego rodzaju urządzeń jest możliwość szybszego uzyskania wyniku, sygnał dźwiękowy powiadamia o zakończeniu pomiaru. Do mierzenia temperatury w uchu dziecka służy termometr bębenkowy w podczerwieni, na końcu urządzenia jest umieszczony specjalny czujnik, dzięki któremu możliwy jest odczyt temperatury w przewodzie słuchowym.

Miejsca i techniki wykonywania pomiarów

W przypadku niemowląt i dzieci do lat 3 pediatrzy zdecydowanie rekomendują pomiar temperatury w odbycie, najważniejsze jest w tym przypadku prawidłowe ułożenie dziecka. termometrynatomiast należy dobrze natłuścić i wsunąć bardzo ostrożnie do odbytu na maksymalną głębokość 2 centymetrów. Jeżeli temperatura nie przekracza 37,5 stopnia Celsjusza, wówczas nie ma powodów do niepokoju – wszystko pozostaje w normie. Dzieciom nieco starszym można już mierzyć temperaturę w uchu, oczywiście za pomocą specjalnego termometry bębenkowego, gdyż narząd jest bardzo delikatny i podatny na ewentualne uszkodzenia. Wartości prawidłowe mieszczą się w przedziale od 36,6 stopnia do 38 stopni, odczyt może fałszować jednak zalegająca w przewodzie słuchowym woskowina. Jeżeli dziecko skończyło 5 lat, śmiało można mierzyć temperaturę w ustach, ważna jest bowiem pełna współpraca z rodzicem. Maksymalna wartość 37,5 stopni Celsjusza jest w tym przypadku uznawana jako całkowicie normalna, jednak wpływ na to ma fakt, czy termometr jest trzymany w tym samym miejscu. Najmniej dokładnym jest pomiar pod pachą, tutaj najważniejsze jest dokładne stykanie się urządzenia z ciałem, w przeciwnym wypadku wyniki nie są wiarygodne. Aby zminimalizować ryzyko nieprawidłowości pomiaru warto zdecydować się na produkty ze sklepu Sanity.pl, które są zdecydowanie polecane przez rodziców i pediatrów.

Podobne artykuły