W przypadku choroby, jaką jest łuszczyca u wielu pacjentów lekarz zaleca leczenie miejscowe. Warto wiedzieć, że jeżeli do leczenia miejscowego łuszczycy stosowane są preparaty zawierające sterydy to w przypadku ich przewlekłego używania bądź przy nagłym przerwaniu ich stosowania mogą wystąpić uszkodzenia skóry. Co zatem warto wiedzieć na temat posterydowego zapalenia skóry?
Posterydowe zapalenie skóry – podstawowe informacje
Posterydowe zapalenie skóry to stan zapalny, który może wystąpić u osób, u których doszło do tak zwanego uzależnienia się skóry od leków zewnętrznych zawierających w swoim składzie sterydy. Niekiedy, więc terapia sterydami może wywołać silną reakcję skóry, która prowadzi do stanu zapalnego. Należy zaznaczyć, że od leczenia za pomocą sterydów może uzależnić się nawet zdrowa skóra, warto jednak podkreślić, że jest to kwestia indywidualna. W zależności od predyspozycji pacjenta, obszaru, na który stosuje się steryd oraz od stężenia zastosowanego w leku takie uzależnienie może pojawić się w różnym czasie.
Czym objawia się posterydowe zapalenie skóry? Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?
Do głównych objawów posterydowego zapalenia skóry możemy zaliczyć zaognienie obszaru, który był objęty łuszczycą oraz brak reakcji skóry na podjęcie leczenia. Lekoodporność łuszczycy, nawroty choroby, wtórne zakażenia wirusowe i bakteryjne czy też przebarwienia skóry mogą utrzymywać się przez długi okres czasu, co dla wielu osób stanowi duży problem i utrudnia normalne codzienne funkcjonowanie. Do innych objawów posterydowego zapalenia skóry możemy zaliczyć także przymieszkowe zmiany trądzikowe czy też tak zwane zapalenie okołoustne. Z powodu możliwości wystąpienia takich zmian wiele osób, które cierpią z powodu łuszczycy zainteresowanych jest leczeniem przy wykorzystaniu preparatów bez sterydów, które w swoim składzie zawierają naturalne składniki i nie wywołują takich skutków ubocznych. Pamiętajmy, że w przypadku pytań dotyczących leczenia łuszczycy warto wszystkie swoje wątpliwości skonsultować z lekarzem.