Jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w wysoko rozwiniętych krajach są choroby układu sercowo-naczyniowego. Jego prawidłowe działanie jest niezbędne do zachowania dobrej kondycji przez długi czas. Wymienić można szereg objawów, które powinny zaniepokoić i skłonić do wizyty u kardiologa.
W czym specjalizują się kardiolodzy?
Kardiologia jest dziedziną medycyny, której przedmiotem są schorzenia i wady układu sercowo-naczyniowego, czyli serca, aorty oraz mniejszych naczyń krwionośnych. W Polsce kardiologów szkoli się w ramach takich specjalizacji jak kardiologia i kardiologia dziecięca. Lekarze ci zajmują się diagnozowaniem i leczeniem wspomnianych powyżej chorób, przy czym bardzo ważna w tym kontekście jest podspecjalizacja kardiologii. Wyróżnia się trzy najważniejsze podspecjalizacje, a mianowicie:
- kardiologię nieinwazyjną zajmującą się diagnozowaniem i leczeniem chorób układu sercowo-naczyniowego przy zastosowaniu metod nieingerujących w struktury organizmu,
- kardiologię inwazyjną bazującą na cewnikowaniu serca i koronarografii,
- kardiochirurgię – jak sama nazwa wskazuje, przy leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego wykorzystywane są metody inwazyjne takie jak m.in. przeszczepy serca, wstawianie by-passów czy wstawianie zastawek.
Choroby układu sercowo-naczyniowego, o których tutaj mowa, to przede wszystkim: miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, zapalenie mięśnia sercowego, zawał mięśnia sercowego, zaburzenia rytmu serca, wady serca, dławica piersiowa oraz choroba niedokrwienna serca powszechnie znana pod nazwą choroby wieńcowej.
Kiedy trzeba zgłosić się do kardiologa?
Warto uświadomić sobie, że choroby układu sercowo-naczyniowego mogą rozwijać się latami i dość długo nie dawać żadnych objawów. Badania, jakie przeprowadza kardiolog w Zielonkach, są w szczególności wskazane w przypadku pojawienia się bólu i uczucia dyskomfortu w klatce piersiowej. Kołatanie i nierówne bicie serca, częste omdlenia i zawroty głowy, uczucie ciągłego zmęczenia oraz nadciśnienie tętnicze to również poważne sygnały alarmujące, że najwyższy czas złożyć wizytę w gabinecie kardiologicznym. Szybkie męczenie nawet po minimalnym wysiłku fizycznym, które pacjenci często tłumaczą nadmiarem obowiązków czy przesileniem, to także znak, że być może w organizmie dzieje się coś niedobrego. Żadnego z powyższych symptomów nie wolno lekceważyć.
Jakie badania zleca kardiolog?
Na podstawie wywiadu przeprowadzonego z pacjentem kardiolog może zlecić różne badania ze szczególnym wskazaniem na:
- EKG – zabieg ten ma na celu wykrycie ewentualnych zaburzeń pracy serca,
- badanie wysiłkowe EKG – próba wysiłkowa pokazująca, jak pracuje serce,
- badanie holterowskie polegające na monitorowaniu pracy serca przez całą dobę,
- echo serca – badanie obrazowe umożliwiające obserwację jam serca i jego zastawek.
Kardiolodzy przypominają też o profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego. Składają się na nią m.in. aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu, zdrowa i zbilansowana dieta, unikanie palenia oraz wykonywane systematycznie badania.