Ortopeda to lekarz dobrze znany praktycznie każdemu. Jego głównym zadaniem jest rozpoznawanie i leczenie wad postawy, problemów zdrowotnych związanych z funkcjonowaniem układu ruchu, a także złamań, skręceń, zwichnięć i wielu innych schorzeń. Zakres jego specjalizacji jest bardzo szeroki i obejmuje zarówno te najbardziej oczywiste problemy zdrowotne, jak i mało znane, rzadko występujące choroby. W związku z tym, warto bliżej poznać tę specjalizację, aby wiedzieć się, z jakimi problemami zdrowotnymi zgłosić się do ortopedy.
Ortopedia. Czym jest i co obejmuje ta specjalizacja?
Ortopedia to jedna z głównych specjalizacji lekarskich. W kręgu jej zainteresowań znajduje się diagnozowanie oraz leczenie schorzeń i wad postawy, zmian pourazowych, nowotworów i chorób dotyczących układu ruchu. Ortopeda to natomiast specjalista, który zapewnia kompleksowe wsparcie pacjentom dotkniętym problemami związanymi z funkcjonowaniem układu ruchu. W jego skład wchodzi szkielet (z wyjątkiem kości czaszki), układ więzadłowo-stawowy, mięśnie, nerwy oraz naczynia krwionośne związane z jego funkcjonowaniem.
Początkowo ortopedzi zajmowali się głównie leczeniem dzieci dotkniętych wrodzonymi i nabytymi wadami postawy. Dziś specjalizacja ta jest znacznie bardziej rozbudowana, a w gabinecie ortopedycznym goszczą osoby w każdym wieku – od niemowląt, poprzez dzieci, młodzież i osoby dorosłe, na seniorach kończąc. Ortopeda zajmuje się leczeniem różnego rodzaju urazów, dolegliwości i chorób aparatu ruchu. Diagnozuje i leczy wady postawy, choroby układu mięśniowo-stawowo-kostnego, urazy mechaniczne, a także prowadzi działania profilaktyczne, które mają na celu zapobiegać problemom z funkcjonowaniem układu ruchu w przyszłości.
Z jakimi problemami zdrowotnymi należy zgłosić się do ortopedy?
Najczęstszymi problemami, które skłaniają pacjentów do odwiedzenia gabinetu ortopedycznego, są urazy w obrębie kończyn górnych i dolnych. Są to zwykle złamania, zwichnięcia, skręcenia i inne uszkodzenia kości, stawów oraz mięśni. Na miejscu pacjent otrzymuje fachową pomoc – ortopeda zleca badania obrazowe, a także wdraża odpowiednie leczenie. Oprócz urazów mechanicznych, zajmuje się także leczeniem wad wrodzonych i nabytych, chorób kręgosłupa, zmian przeciążeniowych, a także określonych chorób. Pacjentami ortopedy są m. in. osoby cierpiące na zespół cieśni nadgarstka, łokieć tenisisty, chorobę Olliera, choroby zapalne kości i stawów, a także zmiany nowotworowe kości.
Jak widać, ortopeda nie jest lekarzem tylko od złamań i uszkodzeń kości, z których leczeniem bywa najczęściej kojarzony. Warto się do niego zgłosić w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów związanych z funkcjonowaniem układu ruchu. Do wizyty skłaniać powinien przede wszystkim ból, który nie mija samoistnie w ciągu kilku dni, osłabienie siły mięśniowe, problemy z poruszaniem się i utrzymaniem właściwej pozycji ciała, a także innymi dolegliwościami, które budzą niepokój. W gabinecie ortopedycznym każdy pacjent otrzyma stosowną pomoc. Więcej informacji na stronie Ortopeda Kraków – ortopedakrakow.com.