Regularne uprawianie aktywności fizycznej niesie ze sobą ryzyko wystąpienia kontuzji. Dotyczy to nie tylko profesjonalnych sportowców, lecz także osób ćwiczących w pełni rekreacyjnie. Niektóre urazy mogą skutkować długotrwałą przerwą od treningów, prowadząc tym samym do utraty kondycji fizycznej oraz pogorszenia samopoczucia.
Istnieje pogląd, że ludzki organizm potrafi samodzielnie zagoić każdy uraz. Takie przekonanie często skutkuje powstawaniem kolejnych uszkodzeń ciała związanych z nieprawidłowym przebiegiem wcześniejszych rehabilitacji. Warto więc spokojnie i w sposób przemyślany podejść do próby odzyskania pełnej sprawności fizycznej. Pierwszym i najważniejszym krokiem w tym celu będzie udanie się do fizjoterapeuty.
Jakie są najczęstsze przyczyny kontuzji?
Z jednej strony sport to zdrowie, a z drugiej znacznie wyższe ryzyko pojawienia się kontuzji. Gdyby jednak całkowicie ograniczyć aktywność fizyczną wśród społeczeństwa, diametralnie wzrosłaby liczba innych chorób, przy których uraz fizyczny jest jedynie drobnym zmartwieniem. Warto zatem regularnie się ruszać i ćwiczyć. Wszystko to powinno być natomiast w pełni przemyślane i konsultowane z osobami wykształconymi w danym kierunku.
Wbrew pozorom, kontuzje nie są jedynie wynikiem niefortunnego zdarzenia czy efektem złej techniki wykonywania ćwiczeń. To również niewłaściwie przeprowadzona rozgrzewka, bagatelizowanie drobnych urazów, odwodnienie czy nadmierne przemęczenie organizmu. W szczególności osoby początkujące powinny zdawać sobie sprawę, że proces postępu fizycznego musi wychodzić naturalnie. Nigdy nie wolno przeceniać własnych możliwości i wykonywać ćwiczeń w nadmiarze.
Fizjoterapia – leczenie i zapobieganie kontuzjom
Rehabilitacja jest najlepszym sposobem powrotu do formy po kontuzji. To kompleksowe postępowanie medyczne, na które składają się: fizjoterapia, leczenie specjalistyczne oraz niekiedy wsparcie psychologiczne. Jeśli chodzi o zawód fizjoterapeuta Kraków dysponuje naprawdę bogatą ofertą, z której każdy znajdzie odpowiednią pomoc w dogodnym terminie.
Do fizjoterapeuty należy uczęszczać regularnie – nie tylko, gdy doznajemy kontuzji. To pewien budulec przygotowujący organizm do wysiłku fizycznego, zmniejszający ryzyko doznania urazu. W skład zabiegów fizjoterapeutycznych wchodzi nie tylko terapia manualna, ale również trening funkcjonalny, kinezyterapia oraz fizykoterapia. Szacuje się, że powrót do pełnej sprawności przy uczestnictwie w zabiegach rehabilitacyjnych może trwać nawet połowę krócej, niż bez podjęcia się próby jakiegokolwiek leczenia.
Zdrowa dieta a leczenie kontuzji
Wiele osób na co dzień aktywnie uprawiających sport, po doznaniu kontuzji całkowicie rezygnuje ze zdrowej diety. To ogromny błąd, który może nie tylko opóźnić proces powrotu do zdrowia, ale i przyczynić się do zwiększenia ryzyka powstawania kolejnych urazów. W okresie rehabilitacji powinniśmy zadbać o prawidłową podaż kalorii wraz ze zwiększeniem zawartości białka. Niezwykle ważne jest też spożywanie produktów bogatych w witaminę C, kolagen, cynk, magnez oraz witaminę D3.