Objawy i leczenie bólu oka

Objawy i leczenie bólu oka

Przez ból oka i jego rodzaj bardzo często możemy lokalizować pochodzenie tego bólu. Przede wszystkim jego promieniowanie może nam wiele o nim powiedzieć wskazując na przyczynę.

Czasami może to być jaskra, zapalenie tęczówki czy ciałka rzęskowego. W tym momencie ból oka będzie promieniował w okolicę czoła. Natomiast bóle powierzchniowe raczej wskazują na problem ze spojówkami, rogówką czy twardówką. W przypadku bólu w obrębie powiek lub kąta oka można mówić o tym, że będzie to problem z zakażeniem ropnym powiek czy woreczka łzowego. Ból nad oczodołem albo pod nim będzie objawem nerwobólów gałęzi nerwu trójdzielnego lub innych nerwów, które są w tej samej okolicy.

Niekiedy może to być znak stanów zapalnych zatoki czołowej lub szczękowej. Najczęściej pojawiające się choroby, który jest ból oka to: zapalenie spojówek, suche oko, zapalenie błony naczyniowej, jaskra czy problem z nerwami wzrokowymi.Zapalenie spojówek może mieć przyczynę alergiczną i w jego leczeniu stosuje się przede wszystkim krople. Wdrugim zaburzeniu powód to brak łez lub ich zły skład, więcej woda niż składniku, który ma zatrzymywać się oku.

Objawy i leczenie bólu oka

Wtedy należy stosować tak zwane sztuczne łzy. W zapaleniu błony naczyniowej udział ma zapalenie migdałków oraz jamy ustnej. Wtedy trzeba udać się do specjalisty, który powinien przepisać odpowiednie antybiotyk. Jaskra spowodowana jest zbyt dużym ciśnieniem w oku. Schorzenie leczy się podając środki na obniżenie ciśnienia krwi.

Zapalenie nerwu wzrokowego leczy się sterydami. W momencie, gdy w oku znajdzie się ciało obce zawsze będzie trzeba bardzo dobrze obejrzeć jak ma się worek spojówkowy oraz miejsce bólu. Należy bezwzględnie wszystko przemyć letnią wodą. Po usunięciu ciała obcego może osoba odczuwać światłowstręt i przez to patrzenie lub mruganie może sprawiać ból. Dlatego warto zastosować opatrunek, który będzie chronił przed światłe. Gdy mamy pourazowe stłuczenie gałki ocznej lub krwiaka należy zastosować chłodny okład. Gdy tworzy się jęczmień warto stosować okłady kilka razy dziennie z dodatkiem rumianku i herbaty. 

Podobne artykuły