Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie

Sztuczna inteligencja w medycynie jest dość kontrowersyjnym tematem, ma chyba tyle samo zwolenników co przeciwników. Głównym powodem obaw jest zbytnie oddziaływanie AI w proces leczniczy i opiekuńczy pacjentów. Prowadzi to do tego, że jeszcze wiele czasu musi upłynąć zanim zastosowanie to będzie bezpieczne dla osób, pracujących w medycynie i korzystających z ich usług.

Sztuczna inteligencja w medycynie – dlaczego warto?

Warto uświadomić sobie kwestię dotyczącą tego dlaczego warto wprowadzać sztuczną inteligencję w medycynie. Mówi o tym Piotr Buszman, na co dzień zajmujący się badaniami przedklinicznymi w Centrum Badawczo-Rozwojowego American Heart od Poland. Trzeba wiedzieć, że sztuczna inteligencja w medycynie ma już swoje zastosowanie, póki co dość ograniczone, ale głównie występuje w tych obszarach medycyny, w których lekarze do końca nie mają pewności działania. Mowa tutaj o radiologii i histopatologii. Dzięki umiejętności obrazowania sztuczna inteligencja wskazuje na te obszary, które wymagają wzięcia pod uwagę.

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie

Ograniczenia sztucznej inteligencji

Dyrektor kreatywny Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu oraz prezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia na rzecz Robotyki Medycznej pan profesor Zbigniew Nawrat przestrzega przed zbytnią otwartością do sztucznej inteligencji. Swe zdanie argumentuje wprowadzeniem systemu IBM Watson, który służył do stawiania diagnozy. Został wprowadzony do kilkunastu placówek leczniczych po czym stwierdzono, że poziom jego skuteczności nie był zbyt wysoki. Był w stanie tylko w kilku przypadkach postawić odpowiednią diagnozę. Miało to miejsce w przypadku kilku chorób onkologicznych. System ten działa na podstawie dokonywanej analizy ogromu ilości danych i na jej podstawie wystawia diagnozę. Lekarz czasem po jednej rozmowie z pacjentem jest w stanie podać odpowiednią przyczynę występujących dolegliwości.

Sztuczna inteligencja w rejestracji szpitali

W szpitalu w Ostródzie zdecydowano na zainstalowanie voicebota. To program komputerowy, który posiada umiejętność komunikowania się głosowego z pacjentami. Jego zadaniem jest odbieranie telefonów od osób, dzwoniących do szpitala oraz przypominanie o planowanych wizytach. To pilotażowe przedsięwzięcie, które ma usprawnić funkcjonowanie szpitalnej rejestracji, na którą zwykle trudno się dodzwonić. Voicebot będzie przeszkolony z najczęściej zadawanych pytań i będzie potrafił udzielić odpowiedzi na dane zapytanie. Ponadto czynnik ludzki zostanie całkowicie wykluczony, a za tym idzie to, że robot będzie zawsze przyjaźnie nastawiony do osoby nawiązującej połączenie.

Sceptycyzm wśród społeczeństwa i lekarzy

Mimo swych ogromnych możliwości i umiejętności uczenia się wiele osób do końca nie jest przekonanych do sztucznej inteligencji w medycynie. Mówią o tym badania, które zostały przeprowadzone w Wielkiej Brytanii. Ukazały one, że aż 63% dorosłych boi się zastosowania danych wrażliwych w opiece zdrowotnej. Lęk ten i niepewność względem AL można zaobserwować także wśród lekarzy, boją się o skuteczność diagnoz i często występujących błędów.

 

Podobne artykuły