Dlaczego bolą mnie plecy podczas kichania?

Dlaczego bolą mnie plecy podczas kichania?

Czasami zwykłe kichnięcie powoduje ogromny ból pleców. Jeśli doświadczyłeś już czegoś takiego, być może zastanawiasz się, jaki istnieje związek między kichaniem a bólem kręgosłupa. Zobacz, co może powodować ból i jak się przed nim uchronić.

Przepuklina

Różne problemy z mięśniami, kośćmi i nerwami mogą być wywoływane przez gwałtowne kichnięcie. Jeśli cierpisz już na jakieś dolegliwości, kichanie może tylko je pogłębić.

Pomiędzy kręgami znajdują się twarde, gąbczaste dyski. Co ciekawe, kręgosłup jest twardy na zewnątrz, ale miększy w środku. Problem z przepukliną lub pękniętym dyskiem pojawia się wtedy, gdy miękki, galaretowaty materiał w dysku przepycha się przez otwór w zewnętrznej części. Wówczas naciska na pobliskie nerwy lub sam rdzeń kręgowy.

Co ważne, można ją wyleczyć. Nie zawsze też powoduje dolegliwości bólowe. Czasami powoduje tylko niewielki dyskomfort. Jednak kichanie, kaszel lub gwałtowny ruch może potęgować ból. Jeśli zauważyłeś niepokojące objawy, koniecznie wybierz się do specjalisty.

Dlaczego bolą mnie plecy podczas kichania?

Naciągnięcie mięśni

Naciągnięcie mięśni może być bolesne. Najczęstszą przyczyną jest aktywność fizyczna. Może pojawić się przy skręcaniu, podnoszeniu lub nadmiernym wysiłkiem mięśni podczas treningu.

Wówczas każdy ruch powoduje ból. Kichanie może wywierać nacisk na mięśnie pleców. Prowadzi wtedy do bolesnych skurczów. W niektórych przypadkach mocne kichanie nadwyręża mięśnie.

Złamanie kompresyjne kręgosłupa

Występuje, gdy część kręgów się zapadnie. To schorzenie występuje najczęściej u osób cierpiących na osteoporozę. Dla pacjentów z ciężką osteoporozą kichanie lub wchodzenie po schodach może prowadzić do złamania kompresyjnego.

Rwa kulszowa

Nerw kulszowy jest najdłuższym, najszerszym nerwem w Twoim ciele. Biegnie od dolnej części kręgosłupa przez miednicę, gdzie rozgałęzia się i ciągnie w dół każdej nogi.

Z rwą kulszową mamy do czynienia wtedy, gdy nastąpiło uszkodzenie nerwu kulszowego. Często powoduje okropny ból nóg i pleców. Nagłe kichnięcie wywiera dodatkowy nacisk na ten twardy, ale wrażliwy nerw. Powoduje drętwienie i bóle podczas poruszania.

Dlaczego bolą mnie plecy podczas kichania?

Na czym polega manipulacja kręgosłupa?

Jednym z najczęstszych sposobów leczenia chorób pleców jest terapia manualna kręgosłupa w klinice Ortorehasport Kraków. Zabieg przeprowadzany jest przez specjalistów z dużą wiedzą i doświadczeniem.

Manipulacja kręgosłupa łączy ruchy i wstrząsy stawów z masażem, ćwiczeniami i fizykoterapią. Jej celem jest zmniejszenie nacisku na stawy i mięśnie. Poprawia funkcje nerwowe. Zmniejsza ból i stan zapalny.

Można ją stosować w leczeniu bólu pleców, szyi, ramion, a nawet głowy. Niektórzy specjaliści uważają, że pomaga też w innych dolegliwościach, takich jak ból menstruacyjny i problemy z zatokami.

Manipulacja kręgosłupa nie jest skierowana do wszystkich. Osoby cierpiące na ciężką osteoporozę, są w większym stopniu narażone na udar mózgu. Zabieg nie powinien być również wykonywany u pacjentów chorujących na raka kręgosłupa; 

W wielu przypadkach manipulacja przynosi jednak spodziewane efekty. Działa przeciwbólowo i poprawia elastyczność.

Podobne artykuły