Dermatologia - czym się zajmuje?

Dermatologia - czym się zajmuje?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która specjalizuje się nie tylko w leczeniu trądziku, jak twierdzi wiele osób, zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem problemów skórnych o różnym nasileniu i zlokalizowanych w różnych częściach ciała. Dermatologia równie dobrze rozwija się w Katowicach, gdzie znajduje się gabinet medycyny estetycznej DermaPoint, w którym pracuje grono specjalistów zdobywających wiele umiejętności na międzynarodowych szkoleniach.

Dermatologia – zakres działania

Dermatologia w Katowicach i innych dużych miastach jest gałęzią medycyny bardzo potrzebną w leczeniu mnóstwa dolegliwości, ponieważ są choroby, których pierwsze objawy pojawiają się na skórze, są za to odpowiedzialne zmiany hormonalne, alergie, a nawet nowotwory. dermatologia Katowice zajmuje się także chorobami przenoszonymi drogą płciową, które są wstydliwe, dlatego wiele osób zwleka z wizytą u specjalisty, by uniknąć niezręcznych pytań stawiających pacjenta w złym świetle. W Katowicach można skorzystać z fachowej pomocy specjalistów, których obowiązuje tajemnica lekarska, dlatego wszystkie szczegóły leczenia pozostają tajne, wiedzą o nich jedynie pacjent i lekarz. Okazjonalnie pojawiające się problemy skórne nie powinny być powodem do większego niepokoju, chyba, że są one coraz większe, zaczynają swędzieć, sączy się z nich ciecz, lub zetknięcie z ubraniem powoduje ból. W takich przypadkach konieczna jest wizyta u specjalisty z zakresu dermatologii, który dokładnie obejrzy wszystkie zmiany, a w przypadku podejrzeń o bardziej niebezpiecznej chorobie, zleci wykonanie wielu badań w celu wdrożenia właściwego leczenia przynoszącego najlepszy skutek w szybkim tempie. W Katowicach i innych większych miastach konsultacja dermatologiczna może odbywać się w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, choć jeżeli pacjent ma takie życzenia, może zapisać się na prywatną wizytę.

Dermatologia - czym się zajmuje?

Jak wygląda badanie dermatologiczne?

Jak już wspomniano powyżej, dermatologia jest szerokim pojęciem, jednak niemal każda wizyta wygląda tak samo, w pierwszej kolejności lekarz przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem, dowiaduje się, czy przyjmowane są jakieś leki. Równie ważne jest obciążenie genetyczne poszczególnymi chorobami, a także pozyskanie informacji o wszystkich przebytych wcześniej schorzeniach, ponieważ nowe nieprawidłowości mogą być ich skutkami, mogą pojawić się nawet po kilku latach. W Katowicach obowiązują takiej same procedury, podobnie jak w innych miejscach do dalszego badania w dermatologii służy tak zwany dermatoskop, który działa na zasadzie lupy, powiększa miejsca, w których dzieją się jakieś nieprawidłowości, jeżeli występujące zmiany przybierają niepokojący kolor, pacjenta kieruje się na dokładniejsze badania. Jeżeli w dermatologii pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, niemal w każdym przypadku kieruje się pacjenta na szczegółowe badania, w skład których może wchodzić ogólne badanie krwi, oznaczenie hormonów, czy też pobrania wycinka skóry do zbadania. O każdym z tych kroków w pełni decyduje lekarz z zakresu dermatologii, który powinien być specjalistą w swojej dziedzinie medycyny.

Podobne artykuły