Ortodonta Kraków: co warto wiedzieć o aparacie ortodontycznym?

 Ortodonta Kraków: co warto wiedzieć o aparacie ortodontycznym?

Krzywe zęby mogą stanowić prawdziwy problem, bez względu na to, ile masz lat i jaki jest stan Twojej jamy ustnej. Obniżają samoocenę. Na szczęście mogą być stosowane zarówno przez dzieci, nastolatków, jak i osoby dorosłe. Nowoczesne aparaty ortodontyczne są o wiele mniej widoczne niż starsze modele. Jeśli coś Cię niepokoi, umów się na wizytę u ortodonty.

Aparat ortodontyczny w każdym wieku

Najczęściej kojarzy się z nastolatkami. Po prostu dlatego, że najczęściej właśnie wtedy po raz pierwszy zauważa się problem z krzywymi zębami. Warto jednak pamiętać, że nie ma tutaj żadnych ograniczeń wiekowych. Wadę zgryzu można skorygować w każdym wieku, pod warunkiem, że pacjent ma wystarczająco mocne zęby i dziąsła.

Wynika to z faktu, że aparat wywiera duży nacisk na dziąsła. Dlatego powinieneś mocną, solidną i elastyczną tkankę dziąseł. Co ciekawe, coraz więcej dorosłych decyduje się na skorygowaniu źle ustawionych zębów. W ten sposób chcą poprawić swoją pewność siebie.

Proste zęby to nie wszystko

Wiele osób decyduje się na aparat, by mieć idealnie proste zęby. Chociaż jest to jego główne zadanie, ortodonta kraków przypomina, że nie jest to jedyny cel. Pozwala osiągnąć o wiele więcej.

Właśnie dlatego konsultacja jest tak ważna. Ortodonta sprawdza jamę ustną pacjenta pod kątem wielu różnych problemów. Zadaje wiele pytań, by wybrać najlepszy sposób leczenia. Być może zapyta, czy kiedykolwiek czułeś ból w kości szczęki. Czy kiedykolwiek miałeś problem z krwawiącymi dziąsłami? Czy któryś ząb się chwieje lub jest wyszczerbiony? Czy potrafisz wysunąć język przed zębami? Pamiętaj, że o cokolwiek poprosi Cię dentysta, na pewno ma ku temu dobry powód. Dlatego postaraj się udzielać szczerych odpowiedzi. Bądź cierpliwy i staraj się nie wiercić na fotelu.

 Ortodonta Kraków: co warto wiedzieć o aparacie ortodontycznym?

Ortodonta Kraków sprawdzi wadę zgryzu.

Oprócz ustalenia, czy masz proste zęby, ortodonta sprawdzi również, czy masz problem ze zgryzem. Najpierw musisz zacisnąć zęby, a następnie otworzyć je ponownie. Gdy to zrobisz, rzędy zębów powinny się stykać, ale nie nachodzić na siebie. Nie mogą też wykazywać oznak nadmiernego ścierania. Nie powinno być również żadnych dużych przerw wzdłuż linii zębów.

Nieprawidłowy zgryz może prowadzić do bólów głowy oraz problemów z żuciem i mówieniem. Dlatego należy go leczyć. Pamiętaj więc, że konsultacja u ortodonty nie ogranicza się tylko do decyzji, czy potrzebujesz aparatu, czy też nie. Może oznaczać różnicę między szybkim rozwiązaniem drobnej dysfunkcji a niezauważonym problemem, który z czasem może stanowić poważne wyzwanie.

Dolegliwości bólowe

Niestety noszenie aparatu ortodontycznego  i przyzwyczajenie się do niego może wywoływać ból. Podczas gdy faktyczne dopasowanie rzadko boli, nowe odczucia i nacisk na zęby może powodować dyskomfort. Możesz zauważyć ranki na wewnętrznej stronie dziąseł i warg. Dzieje się tak, ponieważ jama ustna nie jest jeszcze przyzwyczajona do tak dużej ilości metalu lub plastiku w pobliżu tkanek. Postaraj się jednak nie wpadać  w panikę. Wszystkie te działania niepożądane powinny ustąpić po kilku tygodniach.

Podobne artykuły