Leczenie kanałowe – czy jest bolesne? Na czym polega zabieg?

Leczenie kanałowe – czy jest bolesne? Na czym polega zabieg?

Nie leczenie próchnicy przez długi czas pociąga za sobą bardzo poważne konsekwencje. W sytuacji, gdy choroba ta doprowadza do nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba, konieczne jest podjęcie leczenia kanałowego. Jak ono wygląda i czy jest bolesne dla pacjenta?

Jak zbudowany jest ząb?

W kontekście leczenia kanałowego zwanego również endodontycznym kluczowe znaczenie ma budowa zęba. Jego część, która utrzymuje ząb w kości, nosi miano korzenia. Z kolei część widoczna w jamie ustnej to korona składająca się z trzech warstw, a mianowicie ze szkliwa, zębiny oraz miazgi. Miazga odgrywa bardzo ważną rolę – chroni przed infekcjami oraz dostarcza do zęba tlenu. Wskutek ubytków spowodowanych próchnicą gromadzą się w niej bakterie powodujące zakażenie, co skutkuje niezwykle dotkliwym bólem. W celu przyniesienia ulgi pacjentowi stomatolog musi w koronie zęba wywiercić otwór – jest to początkiem  do leczenia kanałowego. 

Leczenie kanałowe – kiedy jest niezbędne?

Leczenie kanałowe zęba trzeba podjąć w wielu przypadkach. Nieodwracalny stan zapalny miazgi zęba objawiający się uciążliwym bólem to oczywiście główna przesłanka decydująca o zastosowaniu omawianej metody leczenia. Warto przy tej okazji nadmienić, iż leczenie kanałowe stosuje się też w martwych zębach, a także w uzębieniu mlecznym. W każdym razie Przeprowadzane jest ono w przypadku martwicy zęba, wtórnej próchnicy, złamaniu korony zęba doprowadzającego do odsłonięcia miazgi, mikrourazów spowodowanych czynnikami mechanicznymi czy nieprawidłowego leczenia kanałowego, które stosowano wcześniej. Ponadto leczenie kanałowe okazuje się nieodzowne, gdy dochodzi do zmian około wierzchołkowych oraz kiedy ząb jest narażony na rozmaite bodźce, np. termiczne lub radioaktywne. Istotne jest to, aby wybrać sprawdzony i sprawdzony gabinet stomatologiczny, który przeprowadzi leczenie kanałowe – Zielonki to doskonały przykład lokalizacji, gdzie doświadczeni specjaliści świadczą usługi z zakresu kompleksowej i innowacyjnej opieki stomatologicznej.

Jak przebiega leczenie kanałowe? 

Dobór metody leczenia kanałowego jest dostosowywany do konkretnego pacjenta, niemniej wyróżnia się w nim kilka etapów. Pierwszym krokiem do rozpoczęcia leczenia jest postawienie właściwej diagnozy i otwarcie komory zęba. Następnie lekarz wykonuje opracowanie kanału lub kanałów korzeniowych połączone z obfitym ich płukaniem. Z kanału korzeniowego usunięta zostaje miazga kanałowa, kanaliki zębowe są oczyszczane z toksyn. Po osuszeniu kanałów są one wypełniane materiałami biozgodnymi, po czym następuje wypełnienie zęba.

Leczenie kanałowe – czy jest bolesne? Na czym polega zabieg?

Czy leczenie kanałowe boli?

Przez długi czas leczenie kanałowe kojarzyło się z mało przyjemnym przeżyciem. Obecnie przeprowadza się je w znieczuleniu miejscowym, w związku z czym pacjent nie odczuwa bólu. Ząb pozbawiony żywej miazgi nie jest już unerwiony, więc nie przewodzi impulsów bólowych. Rzecz jasna pacjent może odczuwać pewien dyskomfort – jest to dość indywidualna sprawa, niemniej dzięki nowoczesnym rozwiązaniom leczenie kanałowe przebiega sprawnie.

Podobne artykuły