Choroby kręgosłupa — dowiedz się o nich wszystkiego!

Choroby kręgosłupa — dowiedz się o nich wszystkiego!

Choroby kręgosłupa to różnego rodzaju dolegliwości, które przeważnie są niezwykle dyskomfortowe, ograniczają nasze funkcjonowanie oraz są bolesne. W tym tekście przedstawiamy przydatne porady odnośnie diagnostyki, szybkiego rozpoznawania oraz różnych typów chorób kręgosłupa, które pomogą zareagować w odpowiednim czasie i skrócą całe leczenie.

Choroby kręgosłupa — dowiedz się o nich wszystkiego!

 

Choroby kręgosłupa

Choroby kręgosłupa to efekt zmian strukturalnych lub urazowych. Może być to np. proces pogarszania się stanu zdrowia lub efekt uderzenia. Dolegliwości z kręgosłupem mogą powodować ucisk i oddziaływanie na delikatne elementy naszego organizmu. Dobrym przykładem będzie nacisk na rdzeń kręgowy i korzenie nerwowe, który powoduje ból, zaburzenia czuciowe i ruchowe w partiach naszego ciała, które nie są dotknięte samą chorobą. Do najczęstszych chorób kręgosłupa zaliczyć możemy osteoporozę, złamania, dolegliwości zwyrodnieniowe, dolegliwości związane ze stanem zapalnym, wady postawy czy popularne wypadnięcie dysku będące przepukliną krążków między kręgowych.

 

Jak zdiagnozować i leczyć choroby kręgosłupa?

Choroby związane z kręgosłupem są poważnymi dolegliwościami, gdyż dotyczą kluczowych części naszego ciała. Warto o tym pamiętać i reagować na każdy nawet najdrobniejszy symptom choroby. Odpowiednio szybkie udanie się do lekarza i zdiagnozowanie choroby ułatwia proces leczenia. Pierwszym krokiem po zaistnieniu objawów np. bólowych czy ograniczeniach jest udanie się do lekarza rodzinnego. Potwierdzi on lub wykluczy problemy z kręgosłupem i zadecyduje o dalszym leczeniu. Kolejnym etapem jest skierowanie nas do specjalisty. Możemy zostać skierowani np. do ortopedów — traumatologów, rehabilitantów, neurologów czy neurochirurgów. Często w procesie leczenia biorą udział też specjaliści od leczenia bólu przewlekłego.

Choroby kręgosłupa mogą być spowodowane siedzącym trybem życia czy brakiem aktywności fizycznej. Objawami choroby może być ból stały, ból przy wykonywaniu konkretnych ruchów, ograniczenia ruchowe np. gwałtowne lub postępujące czy niepokojące zmian w obrębie całego kręgosłupa.

Podobne artykuły