Co warto wiedzieć na temat tomografii komputerowej?

Co warto wiedzieć na temat tomografii komputerowej?

Tomografia komputerowa to popularne badanie obrazowe. Tomografia komputerowa ma obecnie bardzo szerokie zastosowanie. Co zatem dobrze jest o niej wiedzieć?

Tomografia komputerowa – podstawowe informacje

W dzisiejszych czasach można dokonać tomografii komputerowej konkretnej części ciała. Badanie to najczęściej zlecane jest w przypadku rozległych urazów, przy podejrzeniu wewnętrznych obrażeń lub w sytuacji, w której wyniki uprzednio przeprowadzonych mniej inwazyjnych badań nie są do końca jasne. Przy tomografii komputerowej wykorzystywane jest promieniowanie jonizujące. W badaniu tym wykonywana jest, bowiem seria zdjęć rentgenowskich, dlatego też jednym z głównych przeciwskazań do przeprowadzenia tomografii komputerowej jest ciąża. Należy, bowiem zaznaczyć, że obecnie badanie to nie stanowi większego zagrożenia dla zdrowia pacjenta jednak ma bardzo niekorzystny wpływ na rozwój płodu. Do grup narażonych na zwiększoną podatność szkodliwych skutków promieniowania zaliczamy także dzieci oraz osoby starsze.

Co warto wiedzieć na temat tomografii komputerowej?

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Oprócz tradycyjnej tomografii pacjent może mieć zleconą również tak zwaną tomografię z kontrastem. Środki kontrastowe polepszają widoczność obrazowanego elementu. Przed wykonaniem tomografii z kontrastem pacjent powinien mieć wykonane odpowiednie badania laboratoryjne. Do tomografii komputerowej zarówno tej zwyklej, jak i tej z kontrastem wymagane jest skierowanie od lekarza. Przed badaniem należy wypełnić ankietę o stanie zdrowia oraz podpisać zgodę na przeprowadzenie tomografii. Pamiętajmy również o tym, aby wybierając się na takie badanie założyć ubranie, które nie będzie posiadało metalowych elementów. Wybierzmy, więc strój bez guzików, suwaków, sprzączek i zatrzasków. Przed badaniem należy zdjąć biżuterie, okulary czy nawet aparat słuchowy. Tomografia komputerowa z reguły trwa od kilku do kilkunastu minut. Jest badaniem bezbolesnym. Pacjent w tomografie pozostaje w pozycji leżącej, podczas badania lekarz może poprosić pacjenta o chwilowe wstrzymanie oddechu i pozostanie w bezruchu.

Podobne artykuły