Atopowe zapalenie skóry, czyli o chorobie XXI wieku

Atopowe zapalenie skóry, czyli o chorobie XXI wieku

Atopowe zapalenie skóry to choroba, która w dzisiejszych czasach dotyka jednej trzeciej naszej populacji, a jej przyczyna leży w naszych genach. Najwięcej reakcji alergicznych możemy zauważyć na narządach, które mają bezpośredni kontakt z zewnętrznymi alergenami.

Przyczyny powstania ATP

Oczywiście atopowe zapalenie skóry to choroba, która swoje przyczyny upatruje w genach pacjenta. Nasz układ odpornościowy negatywnie reaguje na niewielkie dawki alergenów. Szczególnie są to sierść zwierzęca, pyłki roślinne, różnorodne alergeny pokarmowe oraz inne. Atopowe zapalenie skóry można zaobserwować już we wczesnych fazach dzieciństwa.

Atopowe zapalenie skóry, czyli o chorobie XXI wieku

Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry przejawia się suchością, swędzeniem, zaczerwienieniem oraz skłonnością do bakteryjnych zakażeń. Tego typu zmiany najczęściej pojawiają się na szyi, twarzy oraz zgięciach kolan i łokci. Rzadziej może myje zauważyć na całej powierzchni skóry. Razem z ATP możemy zaobserwować astmę, alergiczne zapalenie spojówek, czy nawet katar sienny. W sytuacji występowania stanów zapalnych charakterystycznym staje się złuszczanie naskórka. Objawy, które pojawiają się u dzieci do 2 roku życia, nie dają zbyt dużych znaków na skórze. U osób od 3 do 11 roku życia zmiany znajdują się w obrębie zgięć skóry. Z kolei u dorosłych zmiany mogą też wystąpić na grzbietach rąk. Każda z powyższych zmian powinna nas zaalarmować i spowodować, że udamy się do lekarza dermatologa.

Czy możemy się wyleczyć z tej choroby?

Atopowe zapalenie skóry to choroba, która często wraca, nawet po długim czasie, mimo że choroba nie daje objawów. Pierwsze objawy najczęściej pojawiają się we wczesnym wieku dziecięcym, jednak ponad połowa przypadków dotyka osób dorosłych. Atopowe zapalenie skóry, które nie jest leczone przez długi czas, może doprowadzić nawet do astmy. Możemy spotkać również przypadki, gdy ATP nie wraca przez długie lata.

Atopowe zapalenie skóry od niedawna nazywane jest chorobą cywilizacyjną. Najczęściej wykrywana jest już w we wczesnym wieku dziecięcym, jednak niejednokrotnie można zaobserwować ją również u osób dorosłych.

Podobne artykuły