Osoby, które poszukują informacji na temat leczenia zaćmy często są poważnie rozczarowane, okazuje się bowiem, że w grę wchodzi jedynie leczenie operacyjne.
Na szczęście, sama operacja nie jest skomplikowana i najczęściej przeprowadza się ją w trybie jednodniowym. Sam zabieg trwa od piętnastu do dwudziestu minut, tużpo jego zakończeniu pacjent może przy tym samodzielnie opuścić szpital. Oczywiście, w niektórych przypadkachzaleca się zastosowanie znieczulenia ogólnego. Dzieje się tak wówczas, gdy leczenie operacyjne jest stosowane wodniesieniu do dzieci, a także wtedy, gdy pacjent zmaga się z chorobami na tle nerwowym.
Oczywiście, bardzo duże znaczenie ma rozmiar nacięcia, przez które przeprowadzany jest zabieg. Zmiany w tym zakresie sąwyjątkowo duże, a najlepsi specjaliści z zakresu chirurgii radzą sobie dzięki tak zwanym mikrocięciom, którychszerokość nie przekracza dwóch milimetrów. Proces gojenia się jest szybki, a sama operacja podnosi jakośćwidzenia, niewielkie nacięcie nie wpływa zaś niekorzystnie na naturalną krzywiznę oka.
Jeszcze kilkanaście lat temu pacjent, który przechodził zaćmę musiał spędzać przynajmniej kilka dni w szpitalu aprzez resztę swojego życia musiał nosić mocne okulary. Proces rozwoju metod operacyjnych poszedł tak mocnodo przodu, że obecnie mamy znaczną poprawę, jeśli chodzi o jakoś tego zabiegu. Jego inwazyjność jest już dużomniejsza i rekonwalescencja nie jest tak problemowa.
Operacja zaćmy
Operacja w dzisiejszych czasach jest już realizowana wramach leczenia ambulatoryjnego i trwa około 20 minut. Po jej zakończeniu pacjent może już o własnych siłach opuścić szpital. Znieczulenie oka jest przeprowadzone przy pomocy specjalnych kropli ewentualnie w ramachdelikatnego zastrzyku.
Czasami tylko u osób chorych nerwowo czy u dzieci stosowane jest znieczulenie ogóle.Najlepsi specjaliści są w stanie operować oko przy przygotowaniu tylko małego mikrocięcia, które ma około 2mm. Główna zaleta takiej operacji będzie taka, że nie będziemy musieli przechodzić długiego gojenia ran i cały tenproces będzie skrócony do minimum.
Tak naprawdę dużo związane jest z tym, że dokonuje się niewielkich nacięć idlatego właśnie proces gojenia jest szybki a naturalna krzywizna oka nie jest zmieniona. Chirurdzy obecnie majądo wyboru bardzo wiele różnych sztucznych soczewek, które przeznaczone są do operacji katarakty. Sztuczne soczewki będą się natomiast różniły kształtem i materiałem, z jakiego są zrobione. Najlepsze są soczewkiwykonane z akrylu. Jest on dobrze przyjmowany przez oko i dzięki niemu soczewka może być przygotowana wodpowiednim kształcie.