Rak szyjki macicy jest drugim najczęściej występującym u kobiet nowotworów. Wykryta na wczesnym etapie rozwoju choroba daje jednak duże szanse na wyleczenie. Z tego powodu warto dowiedzieć się, jakie są pierwsze objawy tej choroby oraz jak przebiega jej leczenie. Podjęcie właściwego leczenia znacząco podnosi bowiem szanse na przezwyciężenie choroby oraz przeżycie. Jakie są pierwsze objawy i leczenie raka szyjki macicy?
Rak szyjki macicy w Polsce i na świecie
Rak szyjki macicy to złośliwy nowotwór, który zlokalizowany jest w obrębie kobiecych narządów rozrodczych, a konkretnie w szyjce macicy. Jest to drugi pod względem częstotliwości występowania u kobiet nowotwór oraz najczęściej spotykany nowotwór narządu rodnego u kobiet. W Polsce co roku ponad 3 tys. kobiet dowiaduje się, że został on u nich zdiagnozowany. Zdecydowana większość przypadków jest wykrywana zbyt późno, co znacząco ogranicza możliwości leczenia zmniejszając szanse na przeżycie dotkniętych nim kobiet.
Rak szyjki macicy wykrywany jest najczęściej u kobiet w wieku od 40 do 55 lat, aczkolwiek nie brakuje także młodszych kobiet, u których rozwija się ta choroba. Za jej powstawanie odpowiedzialne są niektóre wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV), które są przenoszone drogą płciową. Podstawową formą zapobiegania rozwojowi tej choroby jest regularne wykonywanie cytologii, która pozwala na stwierdzenie wewnątrznabłonkowej neoplazji szyjki macicy poprzedzającej rozwój właściwego nowotworu.
Objawy i leczenie raka szyjki macicy
Rak szyjki macicy jest jedną z najniebezpieczniejszych i najbardziej zdradliwych chorób nowotworowych, gdyż początkowo nie daje żadnych niepokojących objawów. Pierwszym, zauważalnym przez kobiety znakiem ostrzegawczym jest krwawienie z pochwy, do którego może dochodzić po stosunku płciowym oraz występowanie plamień między menstruacjami. Kobiety dotknięte tą chorobą często zauważają u siebie także obfite upławy, ból w podbrzuszu, wydłużenie krwawienia miesiączkowego oraz bolesność podczas stosunków płciowych. Pojawienie się każdego z tych objawów powinno skłonić do szybkiej konsultacji lekarskiej, gdyż wcześnie wykryty rak szyjki macicy może być skutecznie leczony.
Badaniem, które pozwala potwierdzić lub wykluczyć nowotwór szyjki macicy, jest cytologia. Jeśli wykryte zostaną zmiany przednowotworowe dodatkowo zlecana jest także kolposkopia, które to badanie pozwala na potwierdzenie lub wykluczenie wyników cytologii. Po zdiagnozowaniu choroby wprowadzane jest właściwe leczenie, którego przebieg uzależniony jest od stopnia zaawansowania choroby oraz stanu zdrowia pacjentki. Małe zmiany nowotworowe mogą być leczone farmakologicznie, co pozwala na zachowanie płodności oraz cofnięcie postępowania choroby, z kolei większe usuwane są chirurgicznie. Jeśli to możliwe, objawy i leczenie raka szyjki macicy często jest także wspomagane radio- i chemioterapią. Sama chemioterapia jest natomiast podawana osobom chorym nieuleczalnie w celu przedłużenia ich życia oraz zmniejszenia objawów choroby.