W jaką poduszkę dla alergika warto zainwestować?

W jaką poduszkę dla alergika warto zainwestować?

Życie z alergiami nie należy do łatwych i wymaga stosowania różnych rozwiązań, które mają na celu eliminowanie lub znacznie ograniczenie czynników uczulających. Niezwykle ważny jest wybór odpowiedniej poduszki, która poprawi jakość snu – musi ona sprostać paru istotnym wymogom.

Dobra poduszka dla alergika – czyli jaka?

Jednym z podstawowych warunków, jakie musi spełnić poduszka dla alergika, jest możliwość wyprania jej całej w temperaturze co najmniej w temperaturze 60 st. C – to temperatura, w której giną roztocza. Niezmiernie ważny w omawianym kontekście jest materiał, z którego została wykonana poduszka. Musi być to koniecznie materiał naturalny, który nie wywoła dodatkowych podrażnień. Kontakt z tkaninami sztucznymi lub barwionymi często nasila objawy alergii. Idealny materiał na poduszkę dla alergika to też taki, który zapewnia swobodną cyrkulację powietrza – czyli mówiąc językiem potocznym, jest materiałem oddychającym. Rzecz jasna nie wolno przy tej okazji zapomnieć o wypełnieniu poduszki, które nie powinno być wykonane z syntetycznych materiałów oraz z wełny, puchu i pierza.

Jedwabna poduszka dla alergika – dlaczego warto?

Alergikom polecane są w szczególności poduszki jedwabne – nie dzieje się tak bez powodu. Jedwab jest miękki, przyjemny w dotyku i ma gładką fakturę. Nie podrażnia wrażliwej skóry. Nie pochłania też wilgoci oraz nie gromadzi zanieczyszczeń, nie ma więc ryzyka, że po przebudzeniu twarz będzie spocona czy zabrudzona. Na uwagę zasługują także właściwości termoregulacyjne jedwabiu. Dzięki nim materiał ten w gorące dni przyjemnie chłodzi, a gdy jest zimno, otula ciepłem. Wysokogatunkowa poduszka z jedwabiu to świetna inwestycja na wiele lat, ponieważ najwyższej jakości jedwab jest wytrzymały. Gęsty splot skutecznie zapobiega wnikaniu w strukturę materiału kurzu i roztoczy. Jedwab znany jest jako materiał antyalergiczny, w związku z czym wykonana z niego poduszka to w przypadku alergików strzał w dziesiątkę. Nie bez znaczenia jest również to, że jedwabne poduszki nie są podatne na zniekształcenia.

W jaką poduszkę dla alergika warto zainwestować?

Jak dbać o poduszkę z jedwabiu? 

Aby jedwabna poduszka służyła możliwie jak najdłużej, wymaga właściwej pielęgnacji. Gdy nie jest używana, należy ją przechowywać w suchym i zacienionym miejscu – górna półka w szafie będzie w zupełności wystarczająca. Warto sięgnąć po specjalny worek ochronny – najczęściej takie worki są uszyte z bawełny. Kolejna sprawa to taka, że poduszkę z jedwabiu – podobnie zresztą jak i inne wyroby z tego materiału – należy prać tylko ręcznie. Najlepiej nadają się do tego preparaty przeznaczone do prania jedwabiu. Im krótszy czas prania, tym lepiej – jedwab bowiem niezbyt dobrze znosi długie moczenie. Chcąc mieć pewność, że środki piorące zostały całkowicie usunięte, poduszkę trzeba wypłukać w wodzie z niewielkim dodatkiem octu. Jedwab suszy się zawsze na płasko. W celu odciśnięcia nadmiaru wody trzeba wykorzystać materiał chłonący wilgoć – znakomicie sprawdzi się tu bawełna. Oczywiście nie wolno zapomnieć o systematycznym wietrzeniu poduszek.

Podobne artykuły