Zasady zdrowego odżywiania

Zasady zdrowego odżywiania

Zdrowy tryb życia stał się niejako modą w ostatnich latach. Występuje pęd za idealną sylwetką, dobrym zdrowiem, co próbuje się osiągnąć za pośrednictwem zbilansowanej diety. Wszelkie zmiany w trybie życia i żywienia należy wprowadzać z dużym rozsądkiem i spokojem. Zła dieta może przyczyniać się występowania wielu chorób. Trzeba pamiętać, przy wprowadzaniu nowej diety, by dopasować ją do potrzeb danego organizmu.

Podstawy zdrowego żywienia

Układając dietę należy pamiętać, by była ona zróżnicowana i była źródłem różnych substancji i minerałów. Produkty zbożowe i ziemniaki są źródłem węglowodanów, organizm czerpie z nich potas, magnez, żelazo oraz fosfor. Są bogactwem witaminy B, a dzięki obecnemu w nim błonnikowi powodują uczucie sytości oraz chroni przed zbytnim przejadaniem się. Błonnik obecny jest również w warzywach i owocach, które są bogactwem witamin i składników mineralnych. Białka dostarczane są przez produkty mleczne (mleko, jogurty, kefiry czy sery twarogowe), w których ukryty jest wapń. Mięso, jaja i ryby posiadają w sobie białko, nienasycone kwasy tłuszczowe (głównie ryby), witaminy i żelazo, które są łatwo przyswajalne.

Zasady zdrowego odżywiania

Piramida Zdrowego Odżywiania

Na samej dole piramidy ulokowana jest aktywność fizyczna. W żywności podstawę tworzą warzywa, dzięki wysokiej zawartości witamin, przeciwutleniaczy i składników mineralnych. Nad nimi uplasowały się owoce i produkty zbożowe. Jedzenie powinno być dostarczane w następujących stosunkach: ¾ warzyw, ¼ owoce, z czego ogółem powinny stanowić ½ pożywienia. Warto zastępować białe pieczywo, pełnoziarnistym. Podobnie w sytuacji makaronów, kasz czy ryżu. Powinno wybierać się te pełnoziarniste. Przetworów mlecznych zaleca się dostarczać około 2 szklanek dziennie do organizmu, wynika to z zapotrzebowania na wapń i witaminę D. Co do spożywania mięsa, należy spożywać mniej czerwonego mięsa do około pół kilograma tygodniowo. Można go zastąpić rybami, jajkami czy roślinami strączkowymi. Na szczycie wieży znalazły się tłuszcze oraz orzechy, które są bardzo bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe.

Podobne artykuły