Jaskra i zaćma

Jaskra i zaćma

Dwie choroby jaskra i zaćma są bardzo często problemem dla wielu osób. Dotykają jednak różnychczęści oka i mają różne podłoże. Zaćma będzie powodować, że oko będzie się mętniło i soczewka niebędzie w należytym stanie natomiast jaskra jest wywołana zbyt wysokim ciśnieniem w oku i nerw wzroku zostaje przez to uszkodzony.

Zaćma jak i jaska mogą mieć charakter nabyty i wrodzony. Zaćmę można leczyć operacyjne, a jaskrę poza tymbędzie można także leczyć za pomocą leków. Obecnie stosowane są jednak również metody leczeniachirurgicznego tych problemów. Obie choroby mogą niestety prowadzić nawet do ślepoty. Różnice między zaćmą a jaskrą Jeśli nie będzie diagnozy i leczenia to obie te choroby mogą doprowadzić do ślepoty. Jednak ich przebiegi objawy będą inne i leczenie też będzie inne. W przypadku zaćmy występuje zmętnienie soczewki oka.

Choroba ta występuje i jako wrodzona i jako nabyta. Może się pojawić między innymi w związku z cukrzycą. Poza tym może wynikać ze stosowania sterydów, promieniowania czy jakiegoś urazu. Znana jest zaćma starcza, czyli związana bezpośrednio z wiekiem, która pojawia się po 60 roku życia.

Jaskra i zaćma

Zaćma jako powikłanie po jaskrze

Zaćma może się pojawić jako powikłanie po jaskrze. W momencie, gdy pojawia się zaćma nabyta źrenica staniesię blada. Gdy jest zaćma nabyta będzie biała. Widzenie na początku może być za mgłą i może stać się rozmazanea chory może mieć problem, by ocenić odległość. U dzieci zaćma może spowodować zeza albo oczopląs. U osóbdorosłych zaćma może być powodem problemów z poruszaniem czy też zaburzeniami ruchu.

Zaćma nie będzie sięobjawiać bólem oczu, ale jej nie leczenie może nawet doprowadzić do ślepoty. Jaska natomiast będzie wywołana zbyt wysokim ciśnieniem w oku. Może się pojawić po 40 roku życia, ale występuje także jaskra wrodzona, która związana jest z wadą anatomiczną chorego oka.

Ryzyko pojawienia się tej choroby występuje przy następujących problemach:

  • nadciśnienie,
  • problem z krążeniem
  • migreny
  • jaskra w rodzinie
  • duże wady wzroku
  • urazy gałkiocznej
  • cukrzyca
  • stosowanie sterydów
  • stosowanie leków parasympatykolitycznych.

Ciśnienie może się w oku podnosić stopniowo albo gwałtownie. Dlatego może być jaskra ostra albo podostra. Jaskra z gwałtownym zamknięciem kąta wywołuje bardzo silne objawy w postaci bólu głowy, oczu czy nudności lub wymiotów

Podobne artykuły