Infekcja górnych dróg oddechowych.

Infekcja górnych dróg oddechowych.

Katar, kaszel, ból gardła to objawy, które w okresie jesienno- zimowym dotykają wielu z nas. Pamiętajmy jednak, że infekcja dróg oddechowych może nas spotkać o każdej porze roku. Dlaczego nie należy jej lekceważyć? Nawet te z pozoru niegroźne infekcje wirusowe niewłaściwie leczone lub nie leczone w ogóle mogą prowadzić do zapaleń dróg oddechowych lub nadkażeń bakteryjnych.

Infekcja górnych dróg oddechowych – co to takiego?

Infekcja górnych dróg oddechowych potocznie nazwana przeziębieniem wywoływana jest przez różnego typu wirusy. W bardzo sporadycznych przypadkach przyczyną infekcji górnych dróg oddechowych są bakterie. Warto jednak zauważyć, że nieskuteczna kuracja przeziębienia może doprowadzić do nadkażenia bakteryjnego. Właściwe leczenie infekcji górnych dróg oddechowych na jej początkowym etapie jest niezmiernie istotne, ponieważ pozwala na uniknięcie konieczności wdrażania antybiotykoterapii. Infekcje górnych dróg oddechowych dotyczą przede wszystkim: gardła, krtani i tchawicy, jamy nosowej czy też nosogardła.

Infekcja górnych dróg oddechowych.

O czym należy pamiętać przy pierwszych objawach infekcji górnych dróg oddechowych?

Do pierwszych objawów infekcji górnych dróg oddechowych należą zwykle katar, drapanie w gardle oraz delikatne dreszcze. Pamiętajmy, że leczenie objawowe warto zacząć już w początkowej fazie infekcji wirusowej, dzięki temu będziemy w stanie w znaczący sposób skrócić czas jej trwania. Jeżeli nie zaczniemy szybko działać wówczas w niedługim czasie objawy przybiorą na sile. A wtedy możemy spodziewać się uciążliwego, kataru, silnego bólu gardła, uporczywego kaszlu, gorączki czy też uczucia wyczerpania i ogólnego osłabienia. W początkowym stadium choroby zwykle pomogą nam leki, które możemy zakupić w aptece bez recepty. Będą to różnego rodzaju środki o działaniu przeciwgorączkowym, przeciwzapalnym czy tez przeciwbólowym. Wiele osób chętnie wspomaga się również domowymi syropami lub naparami. W tym czasie należy pamiętać również o odpoczynku, odpowiedniej ilości snu, prawidłowej diecie czy tez właściwym nawodnieniu organizmu.

Podobne artykuły