Defibrylator AED to przenośne i całkowicie zautomatyzowane urządzenie, którego głównym zadaniem jest przywrócenie prawidłowej pracy serca oraz funkcji życiowych u osoby poszkodowanej. Jego prosta budowa oraz wydawane komendy głosowe pozwalają na udzielenie pierwszej pomocy każdej osobie, która jest świadkiem nagłego zatrzymania krążenia u drugiego człowieka. Defibrylator serca pozwala na uratowanie życia ludzkiego w ponad 70% przypadków.
Jak działa defibrylator serca i kto może z niego korzystać?
Defibrylator AED to niewielkie przenośne urządzenie, które obecnie znaleźć można w coraz większej liczbie miejsc w Polsce. Są one montowane w często uczęszczanych przez ludzi miejscach publicznych, w instytucjach, ośrodkach sportowych, szpitalach oraz wielu innych. Z przenośnych defibrylatorów korzystają także lekarze w karetkach pogotowania, służby ratownicze GOPR i WOPR oraz policja i straż miejska. W zakup defibrylatorów decyduje się inwestować także wiele prywatnych firm.
Przenośny defibrylator serca to niewielkich rozmiarów i proste w obsłudze urządzenie, które ma umożliwiać każdej osobie skorzystanie z jego funkcjonalności oraz niesienie pomocy drugiemu człowiekowi, u którego zostały zatrzymane funkcje życiowe. Do użycia defibrylatora nie jest konieczne ani specjalistyczne przeszkolenie, ani umiejętności z zakresu niesienia pierwszej pomocy. Urządzenie za pomocą prostych komend głosowych oraz instrukcji wyświetlanych na ekranie przeprowadza bowiem użytkownika przez cały proces reanimacji.
Defibrylator serca pozwala na udzielenie pierwszej pomocy medycznej każdej osobie, która jest świadkiem zdarzenia, jeszcze zanim na miejscu zjawią się wykwalifikowane służby ratownicze. Skuteczność reanimacji za pomocą defibrylatora AED jest oceniana bardzo wysoko i wynosi ponad 70%, co pozwala lepiej chronić życie ludzkie oraz zapobiegać jego utracie w razie nagłego zatrzymania krążenia. W przypadku zatrzymania oddechu i ustania pracy serca to sekundy decydują bowiem o tym, czy życie danej osoby uda się uratować.
Jak korzystać z defibrylatora AED?
Defibrylator serca został tak skonstruowany, aby mogła bezpiecznie korzystać z niego każda osoba. W pierwszej kolejności należy umieścić na klatce piersiowej osoby poszkodowanej elektrody, za pomocą których urządzenie zbada pracę serca chorego oraz zweryfikuje jego funkcje życiowe. Na każdym etapie defibrylator wydaje komendy głosowe, które krok po kroku przeprowadzają osobę udzielającą pierwszej pomocy przez proces reanimacji.
Defibrylator serca ocenia, czy w danym przypadku istnieje konieczność zastosowania impulsu elektrycznego, którego zadaniem jest przywrócenie pracy serca. Siła oraz parametry impulsu zostają dopasowane do potrzeb osoby poszkodowanej. Korzystanie z przenośnego defibrylatora AED jest więc w pełni bezpieczne zarówno dla osoby poszkodowanej, jak i dla człowieka udzielającego jej pierwszej pomocy. Prawidłowo użyty przenośny defibrylator serca pozwala skutecznie przywrócić krążenie osobie poszkodowanej zanim na miejsce wypadku dotrą służby ratownicze oraz zdecydowanie zwiększa szanse na ocalenie jej życia.