Jak zachować się w przypadku skręcenia stawu skokowego?

Jak zachować się w przypadku skręcenia stawu skokowego?

Skręcenie stawu skokowego zaliczane jest do często występujących urazów mięśniowo- szkieletowych. Pamiętajmy, więc o tym, że może się ono przydarzyć każdemu z nas, dlatego też dobrze jest wiedzieć jak powinno się zachować w takiej sytuacji. Taka wiedza jest naprawdę ważna, ponieważ nieskuteczne leczenie urazu stawu skokowego może mieć dla nas poważne konsekwencje. W przyszłości możemy, bowiem doświadczyć chronicznego bólu i niestabilności stawu oraz problemów spowodowanych zmniejszeniem zakresu ruchu. Takich urazów nie można, więc lekceważyć.

Uraz stawu skokowego – jak należy zachować się w takiej sytuacji?

Bezpośrednio po doznaniu urazu stawu skokowego warto zastosować się do tak zwanego protokołu PRICE. Protokół PRICE nie jest formą leczenia jednak uznawany jest za standard postepowania w przypadku wystąpienia urazu tkanek miękkich. Zastosowanie się do zasad tego protokołu pomoże pomóc nam w kontrolowaniu bólu i obrzęku oraz skróci czas kontuzji. Cóż to, zatem za zasady? Zgodnie z protokołem PRICE po doznaniu urazu stawu skokowego powinniśmy w pierwszej kolejności odciążyć miejsce urazu zapewniając sobie właściwą ochronę uszkodzonego stawu skokowego. Następnymi bardzo ważnymi elementami są okłady z lodu oraz właściwy odpoczynek, który przyczyni się do regeneracji tkanek. Podczas odpoczynku noga powinna być uniesiona do góry powyżej linii serca. Istotną kwestią w protokole PRICE jest również kompresja, czyli zastosowanie odpowiedniego ucisku. Pamiętajmy również o tym, że osoba, która doznała urazu powinna umówić się na szybką wizytę do ortopedy. Dlaczego w przypadku skręcenia stawu taka wizyta jest aż tak ważna? Ortopeda oceni stopień skręcenia stawu, wykluczy złamanie kości oraz co najważniejsze dobierze prawidłowe metody leczenia. Ze względu na czas oczekiwania na wizytę o wiele korzystniejszym rozwiązanie przy urazie stawu skokowego jest wybór prywatnego ortopedy, do którego będziemy mogli zapisać się na szybką konsultację. W przypadku wizyty na NFZ czas oczekiwania może być naprawdę długi, co zdecydowanie nie działa na naszą korzyść. Należy, bowiem podkreślić, że wdrożenie szybkiego i prawidłowego leczenia zapobiega nawrotowym zwichnięciom.

Jak zachować się w przypadku skręcenia stawu skokowego?

Jakie metody leczenia skręcenia stawu skokowego może zaproponować nam ortopeda?

W przypadku leczenia urazu stawu skokowego ortopeda może zalecić nam różne metody leczenia. Jego decyzja uzależniona jest od stanu pacjenta oraz od stopnia skręcenia stawu. Co zatem może zaproponować nam ortopeda? Do popularnych metod leczenia w tym zakresie zaliczamy np.: krioterapię, przyjmowanie przeciwzapalnych niesteroidowych leków, miejscową aplikacje maści i żeli mających przyczynić się do redukcji opuchlizny i poprawy ukrwienia, stabilizacje stawu polegającą na unieruchomieniu w ortezie czy też ćwiczenia przywracające ruch i siłę oraz trening polegający na poprawie wytrzymałości tkanek. W przypadku bardzo poważnych pęknięć ortopeda może zdecydować także o zastosowaniu leczenia operacyjnego.

Partnerem artykułu jest ortopeda Kraków – Ortopedakrakow.com.

Podobne artykuły