Jaki materac do łóżeczka dziecięcego kupić?

Jaki materac do łóżeczka dziecięcego kupić?

Wybór materaca do łóżeczka to jedna z najważniejszych decyzji, jakie podjąć muszą przyszli rodzice. Dziecko w pierwszych miesiącach swojego życia większość czasu spędza w pozycji leżącej w łóżeczku. Materac musi być odpowiednio wykonany, aby w naturalny sposób wspomagał rozwój ciała dziecka oraz zapewniał mu wygodny wypoczynek. Czym kierować się przy wyborze pierwszego materacyka do swojej pociechy?

Materac do łóżeczka – cechy dobrego materacyka

Materac do łóżeczka dziecięcego powinien być wykonany z dobrej jakości, atestowanych materiałów a jego wymiary muszą pasować do wielkości łóżeczka. Materace dziecięce zazwyczaj występują w dwóch wielkościach – 120x60 cm lub 140x70 cm. Jeśli zależy nam na tym, aby łóżeczko wraz z materacem posłużyły maluszkowi dłużej, warto wybrać większe akcesoria. Po zakupie materaca warto sprawdzić jego dopasowanie do łóżeczka – między szczebelkami a materacem powinna pozostać przestrzeń mniejsza niż dwa palce osoby dorosłej.

Materac do łóżeczka powinien posiadać odpowiednią twardość. Twardsze akcesoria uznawane są za zdrowsze dla kręgosłupa oraz minimalizują ryzyko wystąpienia syndromu nagłej śmierci łóżeczkowej. Na twardym materacu ciało dziecka nie będzie się zapadło a główka będzie stabilnie spoczywała na powierzchni, co zmniejsza ryzyko uduszenia się podczas snu. Dobrym wyborem są także specjalne materacyki wyposażone w wodoodporną poszewkę, które ułatwią zachowanie łóżeczka w higienie oraz akcesoria wykonane z antybakteryjnych materiałów, które są zdrowsze dla małych dzieci wrażliwych na drobnoustroje.

Jaki materac do łóżeczka dziecięcego kupić?

Materac do łóżeczka z pianki czy lateksu – który jest lepszy dla małego dziecka?

Bardzo duże znaczenie dla zdrowia i komfortowego korzystania z łóżeczka ma także sam materiał wykonania materaca. Aktualnie największą popularnością wśród rodziców cieszą się materace do łóżeczka wytwarzane z pianki wysokoelastycznej oraz lateksu. Oba te tworzywa posiadają zarówno pewne zalety, jak i wady.

Materac do łóżeczka z pianki wysokoelastycznej doskonale dopasowuje się do kształtu ciała spoczywającej na nim osoby, co jest szczególnie istotne w przypadku dzieci. Taki materac będzie bowiem wspomagał prawidłowy rozwój dziecięcego kręgosłupa oraz oferował dobre podparcie dla całego jego ciała. Oprócz tego, materace piankowe są także cenione za swoje antybakteryjne i antygrzybiczne właściwości, co również ma istotne znaczenie dla zdrowego i komfortowego wypoczynku najmłodszych użytkowników. Wadą materacy piankowych jest z kolei ich dość wysoka cena, która może skutecznie zniechęcać niektórych rodziców do ich zakupu.

Wykonany z lateksu materac do łóżeczka posiada wysoką elastyczność, co pozwala na doskonałe dopasowywanie się jego powierzchni do kształtu ciała. Ważną zaletą materacy lateksowych jest także ich doskonała wentylacja, zdolność do pochłaniania nadmiaru wilgoci oraz właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. Niestety, materace lateksowe posiadają także pewne wady – pierwszą jest podatność na pleśń, a drugą charakterystyczny zapach, który może dyskwalifikować ich wybór. Więcej informacji na temat wyboru odpowiedniego materaca do łóżeczka znaleźć można na stronie: https://www.wysypiamsie.pl/materac-lozeczka-dla-dzieci-niemowlat/.

Podobne artykuły