Kiedy powinnyśmy zgłosić się do ginekologa?

Kiedy powinnyśmy zgłosić się do ginekologa?

Wizyta u ginekologa powinna mieć miejsce choć raz w roku. Wiele kobiet bagatelizuje ten obowiązek, gdyż nie jest świadomym tego, jak ważne jest odbywanie wizyt kontrolnych, nawet w przypadkach, gdy nie ma żadnych nieprawidłowości. Występuje kilka objawów, które powinny być alarmem dla kobiet, by jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Objawy niezwiązane z miesiączką

Upławy są znakiem, by udać się do ginekologa. Zwykle śluz wydobywający się z pochwy jest transparentny i bezzapachowy, inna wydzielina świadczy, że w ciele kobiety dzieje się coś niedobrego. Najczęściej wskazują one na zakażenie dróg płciowych. W przypadku białych i grudkowych upławów mamy do czynienia z infekcją grzybiczną narządów rodnych, a białoszare upławy o rybim zapachu świadczą o infekcji bakteryjnej. Zółto-zielone upławy mogą mieć związek z zakażeniem rzęsistkiem pochwowym, obecność krwi w wydzielinie świadczyć może nawet o nowotworze dróg rodnych. Zakażenie grzybiczne związane jest z nadmiernym swędzeniem i pieczeniem pochwy. To bardzo dyskomfortowe dla kobiety, więc także zalecana jest wizyta u lekarza. Ból brzucha jest także ważnym sygnałem, szczególnie wtedy, gdy występuje często i jego nasilenie narasta to znaczy, że zaczyna dziać się coś niepokojącego. Przykładem może być stan zapalny jajników i jajowodów, torbiel jajnika, która może się powiększać. Ból odczuwany w trakcie stosunku jest również sygnałem, że być może występuje stan zapalny pochwy lub przydatków albo zapalenie łechtaczki czy endometrioza. Przyczyną może być także suchość pochwy.

Kiedy powinnyśmy zgłosić się do ginekologa?

Objawy związane z menstruacją

Plamienia i krwawienia, które występują między menstruacjami  mogą być wynikiem stanu zapalnego narządów rodnych lub raku szyjki macicy czy też raku trzonu macicy. Takie sytuacje wymagają jak najszybszej konsultacji z lekarzem. W sytuacji, gdy kobieta nie miała problemów z miesiączką zaczynają takowe występować, są nieregularne bądź są zbyt ubogie, obfite czy zbyt dokuczliwe. Bolesne i intensywne miesiączki świadczyć mogą o endometriozie, mięśniakach macicy, polipach macicy lub nowotworze trzonu macicy. Zbyt ubogie mogą świadczyć o problemach hormonalnych.

Podobne artykuły